FAQ

Automatyka budynkowa

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące automatyki oraz tak zwanych domów inteligentnych.
1Co to jest Inteligentny dom ?
Inteligentny dom to system zarządzania wieloma strefami użytkowymi domu. Jego ideą jest dostarczenie rozwiązań umożliwiających integrację wszystkich systemów: ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, bezpieczeństwa oraz multimediów; zautomatyzowanie codziennych czynności, jak np. podlewanie ogrodu, sterowanie roletami oraz stworzenie komfortowych warunków mieszkania.
2Z czego składa się system inteligentnego domu?
Sercem systemu jest centrala, czyli procesor, który w odpowiedzi na polecenia użytkownika oraz dochodzące do niego sygnały z różnego rodzaju czujników, wykonuje zaprogramowane procesy. Na podstawie otrzymanych informacji centrala steruje całą gamą rożnych urządzeń (np. piecem elektrycznym, lampą, gniazdkami elektrycznymi, urządzeniami multimedialnymi, roletami itp.). W skład systemu inteligentnego domu wchodzi urządzenie służące do sterowania tą technologią, może to być np. komputer, smartfon lub tablet (Android, IOS lub WindowsPhone).
3Jakie są korzyści posiadania takiego systemu?
Sprawnie działający system inteligentnego domu przede wszystkim dba o komfort użytkownika oraz w szerszej perspektywie generuje znaczne oszczędności. Automatyzacja codziennych procesów sprawia, że życie staje się łatwiejsze, a dom bezpieczniejszy. Poniżej podajemy kilka przykładów spersonalizowania inteligentnego domu: - Od poniedziałku do piątku o godzinie 7:15 uruchomienie radia i włączenie ekspresu do kawy. - Jeżeli pada mocny deszcz, okna zostaną automatycznie zamknięte. - W odpowiedzi na intensywne światło słoneczne inteligentny dom zasunie rolety. - W godzinach wieczornych zostanie wyłączone ogrzewanie, nad ranem natomiast włączy się ponownie. System inteligentnego domu może być bardzo dokładnie dopasowany do potrzeb użytkownika, wyręczając go w wielu codziennych czynnościach oraz zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
4Czy system inteligentnego domu generuje oszczędności?
Poprzez zastosowanie ciągów logicznych inteligentny dom pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem wody, energii elektrycznej czy ciepła. Np: Jeśli system wykryje, że w sypialni zostało otwarte okno, wyłączy w tym pomieszczeniu grzejniki, by nie ogrzewać pomieszczenia bez potrzeby. Inteligentny dom można także tak zaprogramować, aby po wyjściu użytkownika z domu, system odciął prąd we wszystkich gniazdkach elektrycznych oprócz tych najbardziej potrzebnych (np. wykorzystywanych przez lodówkę lub piec). Dzięki temu zabiegowi żadne urządzenie nie będzie pobierać niepotrzebnie energii. Posiadacze inteligentnych domów mogą również zautomatyzować proces sterowania ogrzewaniem tak, żeby piec nie musiał grzać, gdy nie ma nikogo w domu. Nieoceniona jest także możliwość sterowania systemem zdalnie np. za pomocą aplikacji mobilnej – wtedy nawet gdy zapomnimy wyłączyć telewizor, możemy to zrobić jednym prostym kliknięciem na telefonie z każdego miejsca na świecie!
5Jak wygląda montaż systemu inteligentnego domu?
W zależności od sytuacji mamy do wyboru rozwiązania przewodowe lub bezprzewodowe. Możemy zdecydować, który wariant nam najbardziej odpowiada. Coraz częściej wybierane są systemy bezprzewodowe, aby uniknąć kosztów związanych z pracami remontowymi oraz układaniem przewodów. Taki system możemy przenieść do innego mieszkania, domu gdy zdecydujemy się na przeprowadzkę.
6Czy możliwe jest rozbudowanie systemu inteligentnego domu w przyszłości?
Tak, większość systemów można rozbudowywać. Obecny w naszej ofercie system Vigaldo ze względu na zastosowanie przewodowej KNX i bezprzewodowej komunikacji Z-Wave między urządzeniami, pozwala na rozbudowę o kolejne moduły i urządzenia w dowolnym czasie. Jest to rozwiązanie korzystne cenowo ponieważ stopniowo możemy rozbudowywać system bez konieczności kładzenia okablowania z każdym dodawanym urządzeniem czy sterownikiem.
7Czy takie rozwiązanie jest drogie?
Wszystko zależy od liczby funkcjonalności wybranego rozwiązania. Prosty system do sterowania kilkoma urządzeniami na pewno będzie tańszy od rozbudowanej wersji obsługującej kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście mechanizmów. Wiele systemów oferuje możliwość stopniowej rozbudowy, dzięki temu możliwe jest rozłożenie kosztów w czasie.
8Czy aby dokonać zmian w systemie należy za każdym razem wzywać fachowca?
Pewne rzeczy takie jak dodanie jednego urządzenia lub zaprojektowanie nowego procesu automatyzacji mogą być wykonane przez nas samodzielnie bez większego ryzyka destabilizacji całego systemu, większe zmiany lepiej powierzyć fachowcom.
9Czy system inteligentnego domu jest w stanie zintegrować się z innymi instalacjami, które są już zamontowane w domu, np. z monitoringiem lub alarmem?
Tak, ideą inteligentnego domu jest integracja wielu systemów w jedną „sieć”, może to być zarówno monitoring, jak i system alarmowy, przeciwpożarowy oraz wiele innych.
10Co się stanie, gdy sprzedam mieszkanie? Czy system inteligentnego domu mogę przenieść do innego lokalu?
Przeniesienie całego systemu inteligentnego domu do innego lokalu jest możliwe tylko w w przypadku instalacji bezprzewodowych. Ze względu na to, że w systemach tego typu żaden ze składników nie jest na stałe połączony ze strukturą domu, można go zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. W przypadku systemu przewodowego możliwe jest jedynie przeniesienie centrali i poszczególnych elementów instalacji. Konieczne będzie ponowne położenie okablowania w nowym domu / mieszkaniu.

Możliwości automatyzacji domu